ארגון אשוקה

ארגון אשוקה מוביל שינוי חברתי מערכתי.
אשוקה הוא ארגון בין לאומי המאגד את היזמים החברתיים המובילים מסביב לגלובוס: גברים ונשים להם פתרונות מהפכניים ומשני תפיסה עבור הבעיות החברתיות הבוערות ביותר בעולם. מאז שנת 1981, בחרנו יותר מ- 2,700 יזמים חברתיים מובילים בתור עמיתי אשוקה. העמיתים שלנו מקבלים מלגת קיום, תמיכה מקצועית, וחיבור לרשת בין לאומית של יזמים ביותר מ-72 מדינות.

בעזרת הקהילה הבינלאומית שלנו, אנו מפתחים מודלים של שיתוף פעולה ומעצבים את היסודות הדרושים לצורך קידום תחום היזמות החברתית והמגזר האזרחי.
העמיתים שלנו מעוררים השראה אצל אחרים ומעודדים אותם להפיץ את רעיונותיהם החדשניים, ומראים כיצד לכל אחד ואחת יש את הפוטנציאל להיות מחולל שינוי רב עוצמה.

קצת רקע:
בשלושת העשורים האחרונים, גדל המגזר האזרחי מסביב לעולם גידול בקנה מידה אדיר, כשהוא מובל קדימה על ידי יזמים חברתיים.
בדיוק כמו הזינוק ביעילות שחווה המגזר העסקי במהלך המאה הקודמת, חווה המגזר האזרחי מהפכה דומה, כאשר המספר והתחכום של הארגונים החברתיים גדל בצורה ניכרת.

במקום להשאיר את הטיפול בצרכים חברתיים לממשלה או למגזר העסקי, יוצרים יזמים חברתיים פתרונות חדשניים, מספקים תוצאות יוצאות דופן, ומשפרים את חייהם של מיליוני אנשים. תובנה זו על כוחם של היזמים החברתיים היא שהובילה את ביל דרייטון להקים את אשוקה ב-1980, והיא המנחה את אשוקה גם היום. 

במהלך העשור הראשון של הארגון באמריקה הלטינית, באפריקה, באסיה ובמרכז אירופה, התמקד אשוקה אך ורק בהזנקת יזמים חברתיים מובילים ובהגשת סיוע שיביא להצלחתם. בשנות התשעים, עם גדילתו והתפתחותו של המגזר האזרחי, הגיב אשוקה במגוון רחב של תוכניות ויוזמות שנועדו להתמודד עם צרכיו הגדלים של המגזר. אשוקה גדל גם הוא, כאשר שילש את גודלו בין 1988 ל- 1990, ולאחר מכן שוב בין 1999 ל-2002.  
היום נמצא אשוקה בתקופה שלישית של צמיחה מהירה. הארגון בחר מספר שיא של עמיתים ב- 2006, והוא מרחיב את תוכניותיו למערב אירופה, מזרח אסיה והמזרח התיכון.

יחד עם הרשת הכלל-עולמית של העמיתים, יזמים עסקיים, מכתיבי מדיניות, משקיעים, אנשי אקדמיה ועיתונאים, פועל אשוקה במשותף כדי לוודא שיזמים החברתיים והיוזמות שלהם ימשיכו לעורר השראה בקרב דור חדש של מובילי שינוי שעתידים לייצר שינוי חברתי חיובי.

גם במהלך חגיגות השנה השלושים, אנחנו ממשיכים ליזום תוכניות חדשות המקדמות את התחום, תוך שימוש בהיסטוריה הארוכה שלנו והפריסה הגיאוגרפית הנרחבת, להובלת השינויים המבניים של המגזר השלישי ועיצובו בשלושים השנים הבאות, וגם אחריהן.

עמית אשוקה ההודי אשוק בהרטי מחבר לחשמל את שכונות העוני של דלהי

 

כמה עובדות על ארגון אשוקה


היסטוריה
•    הארגון נוסד בשנת 1980 על ידי ביל דרייטון בוושינגטון די. סי.
•    יצר, הוביל וטבע את שמו של תחום העיסוק העולמי המוכר כעת כיזמות חברתית - social entrepreneurship.
•    בחר את עמיתי אשוקה הראשונים בהודו בשנת 1981.
•    התחיל את פעילותו בתקציב שנתי שעמד על סכום כולל של 50,000$, שגדל עד ל-40 מיליון דולר בשנת 2009.

השקפת עולם
•   הארגון נוסד על ההנחה שהדרך היעילה ביותר לקדם שינוי חברתי חיובי היא דרך השקעה ביזמים חברתיים להם פתרונות חדשניים בני קיימא וברי שיכפול, ברמה הארצית וברמה הבין לאומית.
•    הסמל של ארגון אשוקה הוא עץ אלון. העץ, מוצק וחזק, מייצג את עוצמתה של המחויבות של ארגון אשוקה ואת תרומתו לבניית תחום היזמות החברתית. האלון, הגדל והמתרחב, מסמל את אותם מימדים הנמצאים בתוכניות של ארגון אשוקה, הבוחר, מזניק, ומעודד שיתוף פעולה בין יזמים חברתיים ברחבי העולם.

מקור השם
הארגון נקרא כך לזכרו של המלך אשוקה, המנהיג ההודי שאיחד את תת היבשת ההודית במאה השלישית לפנה"ס, התנער משימוש באלימות והקדיש את חייו לטובת קידום רווחה חברתית ופיתוח כלכלי. לאור היצירתיות שלו, תפיסת האדם האוניברסלית שלו וסובלנותו, אשוקה זכור לטוב בתור היזם החברתי המוקדם ביותר. לקריאה נוספת על המלך אשוקה לחצו כאן

מסביב לעולם
•    הארגון ייסד תוכניות ב-72 מדינות ותומך בעבודתם של יותר מ- 3,000 עמיתים.
•    מעסיק כ-300 עובדים ב-30 משרדים מסביב לעולם: באפריקה, אמריקה, אסיה, אירופה והמזרח התיכון.

מצב כלכלי ומשפטי
•    רשום כארגון ללא מטרות רווח בארצות הברית (501c3 not-for-profit organization) ובתהליכי רישום כעמותה בישראל.
•    ממומן על ידי תרומות מאנשים פרטיים, קרנות או יזמים עסקיים ברחבי העולם. ארגון אשוקה לא מקבל מימון ממוסדות ממשלתיים. תרומותיהם של אנשים פרטיים ומוסדות מספקים לאשוקה עמידות ארוכת טווח.

החזון
ארגון אשוקה רואה בחזונו עולם בו כל אחד הוא מוביל שינוי ויזם הפועל לתיקון סביבתו ומסגרת חייו. עולם המגיב במהירות וביעילות לאתגרים חברתיים, בו כל אחד נהנה מהחופש, הבטחון והתמיכה הסביבתית הדרושה להתמודדות עם כל אתגר חברתי על מנת להביא לשינוי.

המשימה
ארגון אשוקה מוצא ומטפח את הרעיונות המוצלחים ביתר אותם מובילים היזמים החברתיים היעילים ביותר, כדי ליצור נתיב דרכו כל אחד יכול להיות מוביל שינוי.