עמיתי אשוקה

איך זה עובד?

ארגון אשוקה משקיע באנשים. אנחנו תרים ברחבי העולם אחרי יזמים חברתיים מובילים ויוצאי דופן. לאחר מציאתם, אנחנו מספקים להם, כעמיתי אשוקה, מלגת מחייה לתקופה של כשלוש שנים, המאפשרת להם לעסוק אך ורק בפיתוח המיזם שלהם, בבניית התשתית שלהם ובהפצת הרעיון. אנחנו מספקים לעמיתינו גם הכרה ורשת תמיכה בינלאומית בה חברים עמיתים נוספים, שותפים לדרך ויועצים מקצועיים. לאחר היבחרם לתכנית העמיתים, נהנים העמיתים מיתרונות הרשת שלנו לאורך כל ימי חייהם.

הון סיכון חברתי - הון סיכוי

 • הון סיכוי הוא השיטה בעזרתה ארגון אשוקה מזהה עמיתים ומסייע לעבודתם של היזמים החברתיים המובילים בעולם. הארגון נוסד על ברכי השיטה לפני שלושים שנה, והסיכון/סיכוי עודנו לחם חוקו – המקור להצלחה שעליו נשענת עבודתנו.
 • אנחנו מאמינים כי צמיחתו של המגזר האזרחי בעולם טמונה קודם כל בעבודתם של יזמים חברתיים בודדים. היזמים הללו דוחפים ללא לאות את סביבתם קדימה, מגיבים, פותרים בעיות ועונים על צרכים המשתנים עם הזמן. הם חברים בקהילות קטנות, אך חושבים בקנה מידה עולמי. את דרך מחשבתם ואופן פעולתם מנסה ארגון אשוקה להפיץ, ועל בסיסם עיצב הארגון את חזונו לפיו "כל אחד מוביל שינוי" - "Everyone A Changemaker".
 • כשרוב האנשים חושבים על "סיכון" הם חושבים על הסתכנות. יוזמה הדורשת תעוזה שאין שום ערבון לכך שתצליח: כך לגבי הון סיכון (וגם נוער בסיכון). בדומה ליזמות סיכון עסקיות, התכניות של אשוקה אכן טומנות בחובן הסתכנות – הסיכון בהשקעה באנשים פרטיים וברעיונותיהם בשלבים הראשוניים שלהם.
 • במקום למדוד את ההצלחה בשורה התחתונה של החשבון הכלכלי, אנחנו מכמתים אותה מבחינת ההשפעה הסביבתית והשינוי המערכתי שנוצר. במקרה של אשוקה, ההשקעה הכספית היא בדרך כלל קטנה יחסית, והשינוי החברתי המתאפשר בזכותה הוא עצום.

סוגי העמיתים בתוכניות שלנו

 • עמיתי אשוקה עמיתי אשוקה הם יזמים חברתיים מובילים, אשר זיהינו כי יש להם פתרונות חדשניים לבעיות חברתיות ואת הפוטנציאל להביא לשינוי מערכתי בחברה כולה. הם מציגים מחוייבות ללא עוררין לרעיונות חדשים ופורצי דרך, ומוכיחים כי חמלה, יצירתיות ושיתוף פעולה הם כוחות חזקים שיכולים להביא לשינוי אמיתי.
 • עמיתים בכירים וחברי אשוקה

  עמיתים בכירים הם עמיתים מתקדמים הנמצאים כברת דרך משמעותית אחרי תחילת הפרויקט שלהם, ובזמן שהם נבחרים הם כבר מוכרים בתור מנהיגים בתחומם שיצרו השפעה רחבה.

  חברי אשוקה הם יזמים ציבוריים מובילים שכבר השאירו חותם על ההיסטוריה, הביאו לשינוי משמעותי ונרחב בדפוסי הפעילות של התחומים שלהם, והם נמצאים בשלבים שאחרי ההתבססות וההבשלה של הפרוייקטים שלהם, כך שההשפעה שלהם ניכרת בחיי היומיום.

  אנשים אלה אינם זקוקים לתמיכה הכלכלית של אשוקה, אך הם מרוויחים מהרשת הבינלאומית של היזמים החברתיים ושותפים מקצועיים שהארגון מפעיל. הארגון מרוויח מהפצת שיטותיהם המוכחות ויוצאות הדופן, ומהשיתוף בחוכמת החיים ובניסיון העשיר שלהם.

 • עמיתים גלובליים

  עם התפשטות רעיון היזמות החברתית ובמקביל להזדמנויות ולקשרים שמביאה איתה הגלובליזציה, מוצא ארגון אשוקה יותר ויותר יזמים חברתיים שעבודתם חוצה גבולות, ומתעלה מעל מגבלות גיאוגרפיות או פוליטיות. הודות למחויבותנו העמוקה לעבודה 'עם יד על הדופק', השיק הארגון לאחרונה גרסה גלובלית לתכנית גיוס העמיתים שלו: התכנית החדשה מאפשרת לצרף כעמיתים יזמים חברתיים שרעיונותיהם חובקי עולם.

  מי הם העמיתים הגלובליים? ביניהם אפשר למנות את אורי ויגפוסון האיסלנדי (Orri Vigfusson), שמאבקו להגנה על דג הסלמון הצפון-אטלנטי הביא לכך שהוא עובד במקביל באירלנד, אנגליה, סקוטלנד, נורווגיה וצרפת. עמיתה נוספת היא קארן צה (Karen Tse), אמריקאית הגרה בשוויץ ועובדת על שינוי יסודי של מערכות המשפט בסין ובדרום מזרח אסיה. אשוקה צופה כי מספר העמיתים הגלובלים יגדל ככל שתושבי העולם ימשיכו לחפש פתרונות חובקי עולם לבעיות חובקות עולם.

 • עמיתים יזמי השקעות חברתיות (Social Investment Entrepreneur Fellows) יזמי השקעות חברתיות הם עמיתים שהציגו רעיונות חדשנים שיביאו להעברת הון לטובת רווח חברתי. אנשים אלו הצליחו להעביר סכומי כסף גדולים לטובת קהילות שנמצאות בשולי העשייה הכלכלית, שיפרו את התנאים ואת היעילות של השירותים הפיננסיים הקיימים, או פיתחו מוסדות ומנגנונים שייסיעו להעביר משאבים נחוצים למגזר האזרחי.
 • עמיתי פיתוח וטכנולוגיה (Invention and Technology Fellows) לעמיתים טכנולוגיים ישנה טכנולוגיה, מוצר יעיל מבחינה חברתית, או מרכיב מהותי של יזמות טכנית בעבודתם. הם יזמים המבינים כי ניתן להגיע לפתרון בעיות חברתיות דרך עיצוב, ייצור, מימון והפצה של כלים טכנולוגיים או מוצרים, המתאימים במיוחד לצרכיהן של הקבוצות שמאמצי השיווק הרגילים יפסחו עליהן כיוון שהן נתפסות כלא כדאיות.
 • עמיתי חדשות וידע (News and knowledge Fellows) עמיתי חדשות וידע פועלים לקדם את החברה האזרחית ולחזק את התפיסה הדמוקרטית, כשהם מפתחים רעיונות ויוזמות המשפרים את הגישה למידע. הם יוצרים חיבורים חדשים להעברת אינפורמציה בין גורמים אזרחיים שונים בחברה: בין אנשים, גופים, מוסדות ומקורות ידע, תוך שימוש בגורמים ואמצעים מודרניים, כשהם עושים שימוש חדשני בטכנולוגיות עדכניות.