עוד תוכניות של אשוקה בעולם

מעבר לתכניות הפועלות בישראל, לאשוקה עוד מגוון תכניות המעודדות יזמות ועשייה חברתית מגוונת, להלן הבולטות שבהן:

יוזמה מבוססת אזרחים Civilian Based Initiative
ארגון אשוקה יצר את היוזמה מבוססת האזרחים (CBI) בשנת 1997 על מנת לסייע לארגוני מגזר אזרחי לגוון את הבסיס הכלכלי עליו הם נשענים, זאת כדי שיוכלו ללמוד להפוך לברי קיימא ומאוזנים בסביבה בה הם פועלים ולא יצטרכו להתבסס רק על תמיכתן של קרנות ומימון משלתי. משימתה של היוזמה היא לשנות במעט את דרך המחשבה וההתנהגות  של המגזר האזרחי לקראת בניית בסיס רחב ממנו יוכל לקבל תמיכה: אנשים, מימון, מידע ועסקים, בסיס שיבטיח יכולת עמידה ומקסימום השפעה חברתית. תוך שיתוף פעולה עם יוזמות אחרות של אושקה, ובמיוחד השירותים הכלכליים-חברתיים וכיכר אשוקה, היוזמה מעוניינת ליצור מגזר אזרחי פעיל המצליח לקיים את עצמו, ומשפיע על קביעת סדר יום לפחות כמו מוסדות הדת ומוסדות המדינה הרשמיים.

כדי לעמוד במטלות הללו, היוזמה משלבת בין שלוש אסטרטגיות עיקריות:

חיפוש אחר החדשני
תחרויות המזהות ומשקיעות ברעיונות חדשניים לפיתוח בסיס אזרחי יציב. היוזמה מתכננת תחרויות כדי לזהות אסטרטגיות חדשות בתחום הנעת המשאבים המקומיים. המנצחים בתחרות זוכים בהשקעה שתסייע להם להעמיק ולבסס את האסטרטגיה שלהם, לפרסם את הצלחתם, ולהעצים את הארגון שלהם כדי שיהפכו להיות המובילים בתחומם.

תמיכה בחדשנות
בניית היכולת הכלכלית עוזרת לארגונים לפתח מומחיות ובטחון לישם את היוזמות המושתתות על הבסיס האזרחי שלהן.דרך שותפויות בין המגזר העסקי לאזרחי, היזומה מציעה סדנאות ויוצרת מעגלי לימוד בהם רוכשים המשתתפים מושגי יסוד בתכנון, ניהול כספים ושיווק. שיתוף פעולה עם אנשי מקצוע מסייע מאוד בהגדלת הידע המעשי ובבניית רשת מידע מקצועית. היוזמה מעודדת את המנצחים בתחרויות לחנוך את עמיתיהם ולהציע הכשרה לארגונים אחרים.

הפצת רעיונות יזמיים:
דרך שימוש בשיטות שיווק שונות ודרך התקשורת אנחנו מסייעים להפיץ דוגמאות מוצלחות של אסטרטגיות המבוססות על פעילות של אזרחים.

באמצעות חשיפת פעילים במגזר האזרחי לרעיונות מעוררי השראה ואסטרטגיות יעילות, היוזמה מחזקת ומעצימה את המגזר האזרחי ברחבי העולם. אתרים במגוון שפות, פרסומים בכל צינורות המדיה וארגון כנסים ואירועים הם רק חלק מהשיטות בהן נעשה שימוש כדי להפיץ את השיטות והרעיונות המעודדים אסטרטגיה של פעילות המבוססת על עשייה אזרחית.
לקריאה נוספת על היוזמה באתר העולמי שלה לחצו כאן

עמיתת אשוקה ההודית שהין מיסטרי בונה מסגרות של חינוך לא פורמלי לילדי רחוב

ASHOKA U - אשוקה בקמפוס
ארגון אשוקה נמצא בעמדה ייחודית בה הוא יכול לחשוף בפני העולם האקדמי גם ניסינות מוצלחים ליישם פתרונות משני מערכות, וגם לשיטות לטיפוח ולעידוד יזמים חברתיים. הידע הרב, יחד עם מערכת הקשרים והחיבורים המסועפת של ארגון אשוקה יוצרים את הבסיס למגוון של שיתופי פעולה ויזומות משותפות שמיועדות להפוך קמפוסים, פקולטות ואוניבסיטאות שלמות לחממות של חדשנות חברתית.
יוזמת אשוקה יו פועלת לחיזוק היזמות החברתית דרך לימודים גבוהים בעזרת הפצה של ידע מקצועי ומקורות, דרך זיהוי יוזמות חדשניות, ודרך יצירת אפשרויות לשיתופי פעולה בין מוסדות השכלה גבוהה ויזמים חברתיים פעילים.

מאז 2005, נמצאת יוזמת אשוקה יו בחזית החקר האקדמי של היזמות החברתית, סייעה לייסד את האגודה העולמית המקיפה הראשונה של פקולטאות ומוסדאות הפועלים לקידום ענף היזמות החברתית. אשוקה יו מבוססת על התשתית של הרשת האוניברסיטאית ליזמות חברתית, מיסודן של אשוקה, מרכז סקול ליזמות חברתית באוניברסיטת אוקספורד, רשת המחקר האירופאית אי-אם-אי-אס, וגורמים נוספים.
לקריאה נוספת על אשוקה יו באתר העולמי שלה לחצו כאן

 

אזרחות כמסוגלות כלכלית - FEC
ליותר מ- 2 מיליארד אזרחים בעולם אין כיום גישה לשירותים פיננסיים משום סוג. יותר ממיליארד חיים בתנאי דיור לא נאותים, ל-2 מיליארד אין אספקת חשמל קבועה, ויותר ממאה מליון ילדים בגילאי בי"ס לא הולכים לבית הספר היסודי.  עבור ילדים אלה ומשפחותיהם, מסוגלות כלכלית היא גישה לשירותים ומוצרים שיענו על הצרכים הבסיסיים ביותר שלהם, העלאת הערך של הייצור המקומי בסביבתם, וסיוע במינוף של נכסים שלעתים קרובות אינם קבועים לטובת יצירת אפשרויות חדשות עבורם.

ארגון אשוקה מכוון לכל שלכל אחד תהיה האפשרות והיכולת לקחת חלק משמעותי בכלכלה המקומית והעולמית, כצרכן, ייצרן וכבעל מסוגלות כלכלית בהגדרתה הרחבה.

בשנת 2003 השיק ארגון אשוקה את יוזמת אזרחות כמסוגלות כלכלית בשיתוף פעולה עם הקהילה של היזמים החברתיים והעסקיים שלו כדי ליצור שינוי רחב היקף דרך בנית מודלים עסקיים- חברתיים עבור קהילות בעלות הכנסה נמוכה ברחבי העולם. היזומה מקדמת דרכי מחשבה חדשות לגבי נושאים כמו דיור, בריאות ועסקים זעירים, שיעלו בקנה אחד עם שותפויות חברתיות ועסקיות – שיפתחו מוצרים, יפיצו ערוצי התקשרות ויקדמו פתרונות כלכליים שישרתו את השווקים הנזקקים.
לקריאה נוספת על היוזמה באתר העולמי שלה לחצו כאן

 

 

לקריאה נוספת על ארגון אשוקה ותוכניות אחרות שלנו באתר העולמי של הארגון לחצו כאן