למה אשוֹקה?!

ביל דרייטון, מייסד הארגון שלנו, אשר הודו היתה תמיד מקור השראה מבחינה אתית ורעיונית עבורו, החליט לקרוא לארגון אותו הקים על שמו של המלך ההודי הענק, כיוון שהיה הרפורמטור החברתי הראשון בעולם: אשוקה בנה במו ידיו, לפני יותר מ-2000 שנה, רשתות תמיכה חברתיות וקהילתיות רחבות היקף, שהתבססו על אהבה, חמלה, סובלנות ושלום. אז מה זה בעצם אשוקה?

אשוקה הגדול (איור מודרני)

רבות אנו נשאלים לגבי מקורו של שם הארגון שלנו. אשוֹקה? אשוֹקה? מה זה אשוֹקה? או אולי עשוקה?
ובכן, עבור מיליונים רבים בעולם, לשם אשוֹקה משמעות אינטואיטיבית ממש כמו לשמות דוד, שלמה או משה עבור היהודים, או השמות אלכסנדר או קיסר עבור עמי אירופה.

אנחנו יודעים כמובן מי היו משה ודוד, ונוכל גם לומר מי היו אלכסנדר ויוליוס קיסר: אך מי היה אשוֹקה?
אשוֹקה היה שליט מיתולוגי שחי במאה השלישית לפנה"ס בהודו. הוא איחד תחת כתר אחד ולאחר מלחמות עקובות מדם את כל תת היבשת ההודית כמעט: גבולות ממלכתו היו מערבה מפקיסטן ואפגניסטן של היום, ומזרחה מבנגלדש. את בירתו קבע בעיר מגדה, שהיום נקראת ביהאר.

את שמו העולמי, ואת היותו דמות היסטורית נערצת במזרח אסיה ובשאר העולם עד ימינו אלה, השיג אשוֹקה לא בזכות מסעות הכיבוש המפוארים שלו, אלא בזכות תפנית לא רגילה ומפתיעה שהתחוללה בעקבותיהם. לאחר שהסתיימה אחת ממערכותיו הכבדות ביותר, נגד ממלכת קרלה, אותה כבש וחלקים גדולים ממנה החריב, יצא אשוֹקה לסיבוב ניצחון באחת מהערים אשר זה עתה נכבשו. ההרס והחורבן העמוק הסעירו וזיעזעו אותו, והוא החליט לפנות מדרך המלחמה והאלימות, ולהפוך את ממלכתו לשוחרת שלום. הוא אימץ כדת רשמית את הבודהיזם, וקיבל על עצמו לחיות על פי כללי הדהרמה, מערכת החוקים והנורמות הקשורה לבודהיזם. הדהרמה גורסת כי יש לחיות בשלום ומתוך אחווה עם כל היצורים החיים באשר הם: אשוֹקה שאף לאחד את תת היבשת שלו תחת השאיפה לחיות חיים של חמלה. הדהרמה של אשוֹקה ניסתה להביא לאחדות של הממלכה תוך שמירה על ההטרוגניות והייחוד של כל אחת מהקבוצות והעמים שחיו תחת הכתר שלו. ליצור מסגרת מארגנת המאפשרת חיים משותפים ושיתוף פעולה בין הקבוצות השונות, אשר כולן מכבדות את הנחות היסוד שלה – הקוראות לחיות חיים המבוססים על צדק חברתי, חמלה ואהבת חינם. עקרונות החיים הללו, על פי אשוֹקה, היו המנעות מאלימות, סובלנות כלפי כל הקבוצות והדעות, כיבוד אב ואם, כבוד לאנשי הדת, הכהנים והמורים, פתיחות דעות כלפי חברים, יחס הוגן והגון למשרתים ולעובדים, ונדיבות כלפי הכל.

אשוֹקה פיתח מערכות חברתיות ותשתיות רבות ברחבי הממלכה, ומיוחסים לו בנייתם של בתי חולים ובתי הבראה, וייסודה של מערכת פקידותית ענפה שתפקידה היה לסייר בממלכה ולבדוק האם נשמרים כללי החיים המייטיבים אותם ניסה לסגל. לאורך ולרוחב ממלכתו קבע אשוֹקה עמודי אבן גדולים, עליהם כתב פתגמים ואמרות שנתנו את המסגרת הרעיונית למהפכה החברתית שיצר. הוא ביטל את עונשי המוות בממלכתו, אסר על הציד ועל בירוא היערות, ואף עודד ייעור ושתילת עצים, ברחבי ממלכתו וגם בממלכות שכנות. מיוחסים לאשוֹקה גם בנייתם של בתי חולים לבעלי חיים, וייסודם של בתי ספר ובתי חולים אשר נשענו על שימוש בתרופות טבעיות ובעשבי מרפא.

עמוד אשוֹקה

להלן כמה ציטוטים מטקסטים אותם ציווה המלך אשוֹקה לחרוט על סלעי הענק והעמודים, אשר פוזרו ברחבי האימפריה והיוו מקורות השראה עבור תושביה.

  • "כה אמר המלך... בכל גבול ממשלתי ישוטטו הפקידים והמפקחים והמושלים שבכל מדינה ומדינה להפיץ את מצוות היראה והחסד מלבד דאגתם לשקוד על ניהול העניינים. טוב כי ישמע איש בקול אמו ואביו. טוב כי תהיו נדיבים לידידיכם, לקרוביכם ולשארי בשרכם... טוב כי יימנע כל אדם מהרג כל נפש חיה: טוב כי ימעט כל אדם את הוצאותיו ואת נכסיו. גם המועצה תתן הוראות לנציביה למעו ימשלו ברוח מצוותי ויימלאון ככתבן"
  • "מעשה טוב הוא דבר קשה: כל המקדם מעשה טוב הגדיל לעשות"
  • "המלך טוב העין והיקר לאלהים רוצה כי כל העדות הדתיות תוכלנה להתיישב ולהאחז בכל חבל ארץ, באשר הוא.כי כולן שואפות לשלטון האדם בעצמו ולטוהר הלב... גם אם אחד האדם לא ניחן בנדיבות רבה, העיקר הוא דבר היותו שליט בעצמו ומושל רוחו".
  • "המלך... אינו מאמין כי לתהילה ולכבוד יש ערך רב ואיננו נכסף לתהילה ולכבוד אלא מטעם זה: למען יהא לב עמו נתון ומכוון לכבד את היראה והחסד בהווה ובעתיד ויכוון מעשיו ודרכיו להגשמת הייראה והחסד"

התרגומים היפים הללו, של יוסף רופא, לקוחים מתוך הספר המומלץ "מאמרות אשוֹקה", שיצא בהוצאת מאגנס של האוניברסיטה העברית בשנת 1968.

המפה נוצרה ע"י Vastu ב-en.wikipedia